Εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 για μαθητές Γυμνασίου (Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, 2024)

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου μαθητές και μαθήτριες τμημάτων της Α και Β τάξης συμμετείχαν στην εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 που οργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου “saferinternet4kids.gr”,  στα πλαίσια της Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης.  Οι μαθητές συνδέθηκαν μέσω Microsoft teams με τους ειδικούς της “saferinternet4kids.gr”, ενημερώθηκαν για θέματα ηλεκτρονικής απάτης και cyberbulling  και αντάλλαξαν απόψεις με άλλα σχολεία της Ελλάδας, που είχαν και αυτά συνδεθεί στην εκδήλωση.  Μετά το πέρας της εκδήλωσης στάλθηκαν βεβαιώσεις στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές που συμμετείχαν.

Αντίστοιχες εκδηλώσεις για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο πραγματοποιήθηκαν στις 14 Νοεμβρίου 2023, στις 14 Δεκεμβρίου 2023 και στις 25 Ιανουαρίου 2024 από τη διευθύντρια Κουλουριώτη Ευαγγελία και την καθηγήτρια πληροφορικής Λυμπεροπούλου Κυριακή.