3ο Γυμνάσιο Κηφισιάς

Πρόσκληση Γονέων και Κηδεμόνων Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου για ενημέρωση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της B΄ και Γ΄ Γυμνασίου,

σας καλούμε την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017 στις 6:30 μ.μ. σε ενημερωτική συγκέντρωση στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Θα συζητηθούν θέματα που αφορούν τη λειτουργία της σχολικής μονάδας και τη φοίτηση των παιδιών σας στο Γυμνάσιο.

Στον χώρο του σχολείου θα παρευρίσκονται και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Γυμνασίου Κηφισιάς, για να σας ενημερώσουν για θέματα που αφορούν τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου Κηφισιάς

Πρόσκληση Γονέων και Κηδεμόνων Α΄ Γυμνασίου για ενημέρωση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Α΄ Γυμνασίου,

σας καλούμε την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017 στις 5:30 μ.μ. σε ενημερωτική συγκέντρωση στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου Κηφισιάς

Αγιασμός και διανομή σχολικών βιβλίων

Ο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα γίνει τη Δευτέρα 11/09/2017 στις 08:30 π.μ. στο προαύλιο του σχολείου μας.

Μετά τον Αγιασμό οι μαθητές/τριες θα μπουν στα τμήματά τους και θα πάρουν τα σχολικά βιβλία.

Ευχόμαστε μια Καλή Σχολική Χρονιά!

Πρόγραμμα Υποστηρικτικής Διδασκαλίας & Πρόγραμμα Επαναληπτικών Εξετάσεων Ιουνίου 2017

Πρόγραμμα Υποστηρικτικής Διδασκαλίας Ιουνίου 2017

Programma_Yposthr_Didaskal_Ioun_2017

&

Πρόγραμμα Επαναληπτικών Εξετάσεων Ιουνίου 2017

Programma_Epanal_E3etas_Ioun_2017

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου «Αριστοτέλης»

Στις 11 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου «Αριστοτέλης»

Στον Διαγωνισμό έλαβε μέρος από το σχολείο μας ο μαθητής της Γ΄ Γυμνασίου

• Νικολούτσος Ιωάννης,

ο οποίος και διακρίθηκε, λαμβάνοντας το 3ο Βραβείο αριστείας.

Ο μαθητής έλαβε το βραβείο του στο Αμφιθέατρο του σχολείου και χειροκροτήθηκε από μαθητές και γονείς που βρίσκονταν εκεί.

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία σε κάθε προσπάθεια του μαθητή μας!

6ος Πειραματικός Διαγωνισμός Φυσικών Επιστημών

Την Τρίτη, 09 Μαΐου 2017, πραγματοποιήθηκε ο έκτος Πειραματικός Διαγωνισμός Φυσικών Επιστημών για μαθητές Γυμνασίου που διοργανώθηκε από το Ε.Κ.Φ.Ε. Ν. Ιωνίας.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τέσσερις μαθητές.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για την εξαιρετική συμμετοχή τους. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους καθηγητές Μαρία Κομιώτου, Αφροδίτη Μένη, Δήμητρα Παϊκοπούλου και Κατερίνα Ευαγγελοπούλου.

Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου:

• Αφένδρα Γεωργία,
  • Βουτσινά Χαρά,
  • Σταθάς Φίλιππος και
  • Χαμακιώτης Νικόλαος

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία σε κάθε προσπάθεια των μαθητών μας!

Δυνατότητα αναβαθμολόγησης γραπτών δοκιμίων

ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΓΡΑΠΤΩΝ ΔΟΚΙΜΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Μέσα σε δύο (2) εργάσιμες ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων οι κηδεμόνες των μαθητών ή οι ίδιοι, εφόσον είναι ενήλικοι, μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο σχολείο, όπου φοιτούν, με την οποία ζητούν την αναβαθμολόγηση γραπτού δοκιμίου. Η αίτηση συνοδεύεται με το προβλεπόμενο παράβολο για κάθε γραπτό δοκίμιο.

Οι μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για τους οποίους προβλέπεται προφορική εξέταση αντί γραπτής, μπορούν, εφόσον το επιθυμούν, να ζητήσουν επανεξέταση στα μαθήματα που εξετάσθηκαν. Η αίτηση για επανεξέταση υποβάλλεται από τους κηδεμόνες των μαθητών ή από τους ίδιους, εφόσον είναι ενήλικοι, στο σχολείο μέσα σε δύο (2) ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων. Η αίτηση συνοδεύεται από το προβλεπόμενο παράβολο για κάθε μάθημα για το οποίο ζητείται επανεξέταση.

Τα γραπτά δοκίμια των «κατ΄ιδίαν διδαχθέντων μαθητών» και των στρατευσίμων βαθμολογούνται και αναβαθμολογούνται με την ίδια διαδικασία που ακολουθείται για τα γραπτά των μαθητών της τάξης στην οποία υποβάλλονται σε εξέταση.

Έκθεση τεχνολογίας και εικαστικών 2017

Στην αίθουσα o.3 στο ισόγειο του σχολείου μας από τις 29/5/2017 έως και τις 30/5/2017  θα πραγματοποιηθεί έκθεση τεχνολογίας και εικαστικών της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης.

Οι ώρες λειτουργίας της έκθεσης: 10.00 – 13.30

Πρόγραμμα Προαγωγικών και Απολυτηρίων Εξετάσεων 2017 και Εξεταστέα Ύλη Μαθημάτων

Πρόγραμμα Προαγωγικών και Απολυτηρίων Εξετάσεων Ιουνίου 2017

Programma_E3etasewn_Iounios_2017

Εξεταστέα Ύλη Μαθημάτων

Α΄ Γυμνασίου

E3etastea_Ylh_Α_Gymnasiou_Iounios_2017

Β΄ Γυμνασίου

E3etastea_Ylh_Β_Gymnasiou_Iounios_2017

Γ΄ Γυμνασίου

E3etastea_Ylh_C_Gymnasiou_Iounios_2017

Καλό διάβασμα και καλή επίδοση!

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τουριστικά πρακτορεία για μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή

Την Πέμπτη 11/05/2017 το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή σε Κόρινθο-Στεμνίτσα-Δημητσάνα.

Αριθμός μαθητών – καθηγητών: 27

Αναχώρηση: 07:30

Επιστροφή στο σχολείο: 20:00

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι ιδιοκτήτες πούλμαν να καταθέσουν τις προσφορές τους στο σχολείο, για ένα (1) πούλμαν μέχρι την Τετάρτη 26/04/2017 και ώρα 12:00 μεσημβρινή.

Η κατάθεση των προσφορών μπορεί να γίνει μόνο εγγράφως, δηλαδή με συστημένη επιστολή στην Ταχυδρομική Διεύθυνση: Πατρών 11-13, 14564 Κηφισιά, με Fax (στο 2108078779) ή με Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο (στο e-mail: mail@3gym-kifis.att.sch.gr).