ΦΑΤΟΥΡΟΥ ΙΩΑΝΝΑ

EU CODE WEEK – ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ 2022

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

Και αυτή τη χρονιά οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην  Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού που εφέτος γιορτάζει τα 10 χρόνια της.

Η Eu Code Week είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές της Β’ (Β1,Β3,Β4,Β5) και της Γ’ Γυμνασίου συμμετείχαν σε δραστηριότητες προγραμματίζοντας σε γλώσσα Scratch αλλά και σε Python σε ειδική πλατφόρμα  χρησιμοποιώντας σαν κίνητρο τον παιγνιώδη τρόπο με τον οποίο αυτές υλοποιούνται.

Οι μαθητές επιπλέον παρακολούθησαν μία παρουσίαση του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου σχετικά με το Ψηφιακό Αποτύπωμα και τη Διαδικτυακή Φήμη η οποία τους ευαισθητοποίησε σχετικά με την δημόσια εικόνα που δημιουργείται μέσα από τη χρήση του διαδικτύου.

Οι καθηγήτριες

Φατούρου Ιωάννα – Πληροφορικής

Κωνσταντίνου Βασιλική – Φιλόλογος

EU CODEWEEK – ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ 2021

Ολοκληρώθηκαν οι δραστηριότητες 2 τμημάτων της Β’ και όλης της Γ’ Γυμνασίου για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2021.

Όλοι οι μαθητές με μεγάλο ενθουσιασμό και κέφι συμμετείχαν σε αυτό το «ευχάριστο διάλειμμα».
Συγκεκριμένα:
Οι μαθητές/τριες του Β3 και Β4 συμμετείχαν σε δραστηριότητα προγραμματισμού χωρίς χρήση υπολογιστή.
Πρόκειται για ένα παιχνίδι ανταγωνισμού/συνεργασίας που σκοπό είχε να τους εξοικειώσει με τις βασικές αρχές του προγραμματισμού.
Κατά τη διάρκεια αυτήςτης δραστηριότητας  τα παιδιά:

• Βίωσαν τη συνεργασία και τον ανταγωνισμό
• Κατανόησαν τον διαχωρισμό των ρόλων μεταξύ ενός προγραμματιστή και ενός ρομπότ
• Εξοικειώθηκαν με την έννοια της στοιχειώδους εντολής και του συνόλου των εντολών
• Έμαθαν ότι μια ακολουθία στοιχειωδών εντολών μπορεί να επιλύσει ένα πρόβλημα
• Έλεγξαν την ορθότητα ενός συγκεκριμένου προγράμματος μέσω προσομοίωσης της εκτέλεσής του
• Κατανόησαν ότι ο προγραμματισμός περιλαμβάνει περισσότερο σκέψη παρά τεχνολογία

Οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου μέσω ενός παιχνιδιού RPG γνώρισαν  στις βασικές αρχές προγραμματισμού της Javascript σταδιακά αλλά και νέες εντολές όπως οι βρόχοι, συνθήκες και μεταβλητές.
Η εφαρμογή που ως παιχνίδι αναπτύσεται σε επίπεδα διαβαθμισμένης δυσκολίας (πίστες) με αρκετή διαδραστικότητα όπως συμβουλές, υπόδειξη ενεργειών, μηνύματα λάθους και ευκολίες γρήγορης πληκτρολόγησης και σε συνδυασμό με τους στόχους που επιτυγχάνονται στο τέλος κάθε επιπέδου όπως συλλογή πετραδιών και μάχες με «κακούς» συνεπήρε τους «προγραμματιστές» μας!!!

EU CODEWEEK – ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ 2020

Ολοκληρώθηκαν οι δραστηριότητες τμημάτων της Β’ και όλης της Γ’ Γυμνασίου για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2020.

Συγκεκριμένα:
Οι μαθητές/τριες του Β1 και Β2 συμμετείχαν σε δραστηριότητα προγραμματισμού χωρίς χρήση υπολογιστή.
Πρόκειται για ένα παιχνίδι ανταγωνισμού/συνεργασίας που σκοπό είχε να τους εξοικειώσει με τις βασικές αρχές του προγραμματισμού.
Κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας αυτής, τα παιδιά:
• Βίωσαν τη συνεργασία και τον ανταγωνισμό
• Έμαθαν ότι μια ακολουθία στοιχειωδών εντολών μπορεί να επιλύσει ένα πρόβλημα

Οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου μέσω ενός παιχνιδιού RPG εισάγονται στις βασικές αρχές προγραμματισμού της Javascript σταδιακά και σε νέες εντολές όπως οι βρόχοι, συνθήκες και μεταβλητές.

Πιστοποίηση μαθητών στις ΤΠΕ

Σε συνέχεια της εγκυκλίου του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων (αρ. πρωτ. 146908/Δ2 18.09.2015), ανακοινώνεται ότι το χρονικό διάστημα υποβολής αιτήσεων συμμετοχής για εξετάσεις πιστοποίησης στις ΤΠΕ των μαθητών της Δ/μιας Εκπαίδευσης, ξεκινά από την 2/10/2015 και ολοκληρώνεται την 15/10/2015.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές μπορούν να υποβάλλουν αιτήσεις εδώ, αφού πρώτα έχουν εγγραφεί στο σύστημα αιτήσεων.

Όπως ήδη έχει ανακοινωθεί οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν στις πρωτεύουσες (ή / και άλλες πόλεις) των ακόλουθων νομών της χώρας: Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ, Ν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Ν. ΑΧΑΪΑΣ, Ν. ΛΑΡΙΣΗΣ, Ν. ΣΕΡΡΩΝ, Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, Ν. ΡΕΘΥΜΝΗΣ.

Από τις 16/10/2015 όσοι έχουν υποβάλλει αίτηση θα μπορούν να πληροφορηθούν λεπτομέρειες για τη συμμετοχή τους στις προγραμματισμένες εξετάσεις που θα πραγματοποιηθούν από 31/10/2015 μέχρι και 8/11/2015.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το πλήρες κείμενο της ανακοίνωσης εδώ.

Στιγμιότυπα από το ταξίδι των μαθητών στη Γερμανία στα πλαίσια του Προγράμματος Ανταλλαγής Μαθητών

This gallery contains 15 photos.