EU CODE WEEK – ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ 2022

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

Και αυτή τη χρονιά οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην  Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού που εφέτος γιορτάζει τα 10 χρόνια της.

Η Eu Code Week είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές της Β’ (Β1,Β3,Β4,Β5) και της Γ’ Γυμνασίου συμμετείχαν σε δραστηριότητες προγραμματίζοντας σε γλώσσα Scratch αλλά και σε Python σε ειδική πλατφόρμα  χρησιμοποιώντας σαν κίνητρο τον παιγνιώδη τρόπο με τον οποίο αυτές υλοποιούνται.

Οι μαθητές επιπλέον παρακολούθησαν μία παρουσίαση του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου σχετικά με το Ψηφιακό Αποτύπωμα και τη Διαδικτυακή Φήμη η οποία τους ευαισθητοποίησε σχετικά με την δημόσια εικόνα που δημιουργείται μέσα από τη χρήση του διαδικτύου.

Οι καθηγήτριες

Φατούρου Ιωάννα – Πληροφορικής