EU CODEWEEK – ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ 2020

Ολοκληρώθηκαν οι δραστηριότητες τμημάτων της Β’ και όλης της Γ’ Γυμνασίου για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2020.

Όλοι οι μαθητές με μεγάλο ενθουσιασμό και κέφι συμμετείχαν σε αυτό το «ευχάριστο διάλειμμα».
Συγκεκριμένα:
Οι μαθητές/τριες του Β1 και Β2 συμμετείχαν σε δραστηριότητα προγραμματισμού χωρίς χρήση υπολογιστή.
Πρόκειται για ένα παιχνίδι ανταγωνισμού/συνεργασίας που σκοπό είχε να τους εξοικειώσει με τις βασικές αρχές του προγραμματισμού.
Κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας αυτής, τα παιδιά:
• Βίωσαν τη συνεργασία και τον ανταγωνισμό
• Κατανόησαν τον διαχωρισμό των ρόλων μεταξύ ενός προγραμματιστή και ενός ρομπότ
• Εξοικειώθηκαν με την έννοια της στοιχειώδους εντολής και του συνόλου των εντολών
• Έμαθαν ότι μια ακολουθία στοιχειωδών εντολών μπορεί να επιλύσει ένα πρόβλημα
• Έλεγξαν την ορθότητα ενός συγκεκριμένου προγράμματος μέσω προσομοίωσης της εκτέλεσής του
• Κατανόησαν ότι ο προγραμματισμός περιλαμβάνει περισσότερο σκέψη παρά τεχνολογία

Οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου μέσω ενός παιχνιδιού RPG εισάγονται στις βασικές αρχές προγραμματισμού της Javascript σταδιακά και σε νέες εντολές όπως οι βρόχοι, συνθήκες και μεταβλητές.
Η εφαρμογή που ως παιχνίδι αναπτύσεται σε επίπεδα διαβαθμισμένης δυσκολίας (πίστες) με αρκετή διαδραστικότητα όπως συμβουλές, υπόδειξη ενεργειών, μηνύματα λάθους και ευκολίες γρήγορης πληκτρολόγησης και σε συνδυασμό με τους στόχους που επιτυγχάνονται στο τέλος κάθε επιπέδου όπως συλλογή πετραδιών και μάχες με «κακούς» συνεπήρε τους «προγραμματιστές» μας!!!