Παρακολούθηση διαδραστικής ταινίας ενάντια στη βία και τον Σχολικό Εκφοβισμό (Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024)

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης, στον κινηματογράφο Αθήναιον, στους Αμπελόκηπους, παρακολούθησαν αλλά και συμμετείχαν στη διαδραστική ταινία «Νικάμε τη βία και το σχολικό εκφοβισμό».

Βασικός σκοπός της ταινίας, αποτελεί η ευαισθητοποίηση των μαθητών, απέναντι στο συχνό φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και η κατανόηση για την αναγκαιότητα εξάλειψής του.

Η ταινία εκτυλίσσεται σε μια μελλοντική εποχή όπου το bulling και ο σχολικός εκφοβισμός έχουν εκλείψει και θεωρούνται ξεπερασμένα. Χάρη στις συντονισμένες ομαδικές προσπάθειες όλων των φορέων και της σωστής αντιμετώπισης από ομάδες δράσης των ίδιων των μαθητών μειώθηκαν και σταδιακά εξαφανίστηκαν τα φαινόμενα.

Οι μαθητές με τα τηλεχειριστήρια τους συμμετείχαν διαδραστικά και διαμόρφωσαν τη ροή της ταινίας, προέβλεψαν τι θα συμβεί αλλά και απάντησαν σε ερωτήματα για την σωστότερη αντιμετώπιση του προβλήματος.