27 Οκτωβρίου 2015, 8.30π.μ. ”Όταν ο ήλιος”…”Άξιον Εστί”, δύο λογοτεχνικά έργα συνομιλούν

Το εφηβικό μυθιστόρημα της Ζωρζ Σαρρή ”Όταν ο ήλιος”  μας αφηγείται τα γεγονότα του ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940, της γερμανικής κατοχής και της απελευθέρωσής μας από τους Γερμανούς το 1944. Παράλληλα, στίχοι από το κορυφαίο ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη ”’Αξιον Εστί”  ”σχολιάζουν” με ευαισθησία και ποιητική ένταση τα δρώμενα. Η Ζωή, η Ειρήνη, ο Περικλής, ο Λευτέρης, ο Δημήτρης, νεαρά παιδιά της εποχής εκείνης, ζωντανεύουν τις ιστορικές εξελίξεις και ”αφουγκράζονται” ετεροχρονισμένα, τον εξαιρετικό λόγο του ποιητή.

Αυτά όλα στις 27 Οκτωβρίου στις 8.30 το πρωί, στη γιορτή του σχολείου μας για την επέτειο του ΟΧΙ.