Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού_Επίσκεψη στο SPORTS CAMP στο Κρυονέρι (Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2024)

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2024, την Παρασκευή 4 Οκτωβρίου  2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν το SPORTS CAMP, στο Κρυονέρι Αττικής.

Σκοπός μας είναι τα παιδιά να αγαπήσουν τον αθλητισμό και τις δραστηριότητες και να τα ενσωματώσουν στην καθημερινότητα τους. Υιοθετώντας έναν δραστήριο τρόπο ζωής, θα επιτύχουν όχι μόνο τη βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης αλλά και την αποφόρτιση από την καθημερινή ένταση, την ευεξία και την απομάκρυνση από την επήρεια των ηλεκτρονικών μέσων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες χωρίστηκαν σε ομάδες και με την καθοδήγηση έμπειρων εκπαιδευτών, έπαιξαν ομαδικά αθλήματα: Ποδόσφαιρο, Βόλεϊ, Μπάσκετ, Χάντμπολ, Τοξοβολία, Αντιπτέριση-μπάντμιντον (badminton), Χόκεϋ επί χόρτου και πέρασαν κυκλικά από όλες τις δράσεις (rotation).

Το Δημοτικό γήπεδο Κρυονερίου μας πρόσφερε μία ολοκληρωμένη πρόταση για μια ασφαλή αθλητική, εκπαιδευτική και ψυχαγωγική επίσκεψη.