”Χωρίς τη μουσική η ζωή θα ήταν ένα λάθος”, Πολιτιστικό Πρόγραμμα

Από τις αρχές του Οκτώβρη ξεκινήσαμε τη χορωδία και την ορχήστρα (οργανικό σύνολο) του σχολείου που εντάχθηκαν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα ”Χωρίς τη μουσική η ζωή θα ήταν ένα λάθος”. To Πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά και των τριών τάξεων του Γυμνασίου.

Οι δοκιμές της χορωδίας και των οργάνων γίνονται κάθε Τρίτη μετά το πέρας των μαθημάτων, στο χώρο του αμφιθεάτρου του σχολείου και στην αίθουσα της Μουσικής. Οι παιδαγωγικοί στόχοι του Πολιτιστικού αυτού Προγράμματος συνοψίζονται στα εξής:

1. Να ακούσουν και να εκτελέσουν τα παιδιά καλή μουσική.
  2. Να λειτουργήσουν και να δουλέψουν μέσα στην ομάδα, τραγουδώντας ή/και παίζοντας μουσικά όργανα.
  3. Να συνειδητοποιήσουν τη σημασία της μουσικής, και ειδικότερα του οργάνου της φωνής, για την επικοινωνία με τους γύρω μας, την έκφρασή μας, την αυτοπεποίθηση, και τη συναισθηματική νοημοσύνη.