Διδακτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου (Δευτέρα 24 Οκτωβρίου, 2022)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Β2 και Β4, τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022, με συνοδούς καθηγητές την κα Ευαγγελοπούλου, την κα Λυμπεροπούλου και την κα Λιόλιου, επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Ευγενίδου όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σειρά επιλεγμένων εντυπωσιακών πειραμάτων  με τίτλο «Εκρηκτική» Επιστήμη», ενώ ξεναγήθηκαν και στη διαδραστική έκθεση του κέντρου Επιστήμης και Τεχνολογίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, στα πλαίσια των πειραμάτων ήρθαν σε επαφή με γνωστά φυσικά μεγέθη, όπως αυτά του όγκου και τις πίεσης και εξοικειώθηκαν με βασικές χημικές αντιδράσεις όπως αυτές της καύσης. Μεταξύ άλλων, διερεύνησαν τις ιδιότητες των αερίων χρησιμοποιώντας μπαλόνια και είδαν πώς μεταμορφώνεται ένα απλό πλαστικό μπουκάλι σε πύραυλο, πώς δημιουργούνται τα διαφορετικά χρώματα στα πυροτεχνήματα και πώς μπορούμε να ελέγξουμε την έκταση ενός πειράματος.

Η διαδραστική έκθεση του Κέντρου Επιστήμης και Τεχνολογίας του Ιδρύματος Ευγενίδου, διαθέτει 57 σύγχρονα εκθέματα, που καλύπτουν ευρύ φάσμα της Φυσικής (Μηχανική, Ηλεκτρομαγνητισμός, Ήχος, Φως, Ενέργεια, Σύμπαν), της Χημείας, της Βιολογίας, των Μαθηματικών, της Πληροφορικής και της Ρομποτικής, που τους πρόσφεραν ένα βιωματικό ταξίδι εξερεύνησης και πειραματισμού.