Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, καλημέρα.

Ενόψει της λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής των μαθητών/τριών που πρόκειται να εγγραφούν στην Α΄ τάξη των Δημοσίων Ημερησίων ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2021-2022 και προκειμένου να γίνει  έλεγχος της ορθότητας των στοιχείων που έχουν καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα myschool, ώστε να αποφευχθούν τυχόν προβλήματα, παρακαλούμε να μελετήσετε: 1) τη συνημμένη επιστολή και 2) το υπόδειγμα της Υπεύθυνης Δήλωσης, το οποίο θα πρέπει να συμπληρώσει χειρόγραφα εκείνος/η που ορίζεται κηδεμόνας για τις ανάγκες λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές και εν συνεχεία, να επιστραφεί στην σχολική μονάδα με κάθε πρόσφορο τρόπο.

Μετά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης ο έτερος κηδεμόνας, αν υφίσταται, πρέπει άμεσα να δηλώσει με κάθε πρόσφορο τρόπο (είτε με αποστολή e-mail είτε με υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986) στον/στη Διευθυντή/ντρια των Γενικών Λυκείων ή Επαγγελματικών Λυκείων ότι εγκρίνει το περιεχόμενο της ηλεκτρονικής αίτησης, όπως εκείνο έχει υποβληθεί.

Για κάθε διευκρίνιση είμαστε στη διάθεσή σας.

Καλή συνέχεια με υγεία.

Νικόλαος Ι. Κούκης