Η Φιλαρμονική του Βερολίνου και πάλι στο αμφιθέατρο του σχολείου μας

Την Τετάρτη 22 Ιουνίου 2016, στις 8.30μ.μ. θα παρακολουθήσουμε άλλη μία συναυλία της Φιλαρμονικής του Βερολίνου.  Η υψηλή ποιότητα των εκτελέσεων της ορχήστρας αυτής μάς είναι πια γνωστή.  Σίγουρα αυτή η δυνατότητα που έχουμε, να παρακολουθούμε όλες τις συναυλίες της συγκεκριμένης ορχήστρας, έχει ανεβάσει το πολιτιστικό επίπεδο όχι μόνο του σχολείου μας αλλά και γενικότερα της περιοχής της Κηφισιάς.

Την Τετάρτη  θα δούμε τον υπέροχο  Sir Simon Rattle να διευθύνει το εμβληματικό για τη σύγχρονη μουσική έργο ”Le Sacre du Printemps”, την ”Ιεροτελεστία της ‘Ανοιξης” του ρώσου συνθέτη Igor Stravinsky. Είναι ένα έργο με έντονο ρυθμικό χαρακτήρα και καταπληκτικό δυναμισμό που ωθεί προς τα άκρα όλα τα τονικά ακούσματα και τις δυνατότητες των μουσικών οργάνων. Στον αντίποδα αυτού του έργου, ένας άλλος ρώσος συνθέτης, ο Sergei Rachmaninoff γράφει  την ίδια εποχή (1913) το ”Τhε Βells” έργο για ορχήστρα, χορωδία και σολίστες μονωδούς, βασισμένο στο ομώνυμο ποίημα του Edgar Allan Poe. Πρόκειται για το αντίθετο της ”Ιεροτελεστίας”, μελωδικό και ρομαντικού χαρακτήρα έργο, αν και πολύ μεταγενέστερο από την εποχή του κινήματος του ρομαντισμού. Επίσης θα ακούσουμε το ”Le roi des etoiles”, ”Ο βασιλιάς των αστεριών”, έργο για ορχήστρα και χορωδία, πάλι του Igor Stravinsky.

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα λοιπόν η συναυλία της 22ας Ιουνίου. Να πάμε!